Domy przedwojenne na sprzedaż w Szczecinie to coraz chętniej wyszukiwane oferty. Coraz więcej osób szuka nieruchomości przeznaczonej do generalnego remontu a czasem nawet rozbiórki. Sprawdzamy skąd pomysł na taką inwestycje i czy rzeczywiście jest to opłacalne.

 

Spis treści:

Co się kryje pod ofertą

Gdzie znajdują takie nieruchomości?

Niezwykłe obiekty

Wyjątkowa dzielnica

Nakłady finansowe

 

Domy przedwojenne na sprzedaż w Szczecinie- czego może dotyczyć taka oferta

Oferty domu przedwojennego na sprzedaż w Szczecinie najczęściej dotyczą nieruchomości powstałych w latach 30 XX wieku. Obiekty z tego okresu zasadniczo na dwie kategorie. Pierwsza to niewielkie budynki często z zabudowaniami gospodarczymi, które kiedyś zlokalizowane były na wsiach a obecnie są już w granicach administracyjnych miasta oraz wystawne rezydencje w prestiżowych lokalizacjach.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Natrafiając na ofertę sprzedaży domu przedwojennego w Szczecinie możemy być prawie pewni ze dotyczy nieruchomość z jednej z powyższych kategorii. Eleganckie podmiejskie wille to synonim budownictwa z lat 30. W tym okresie budowane były solidnie domy wykonane z dobrych gatunkowo materiałów. Wznoszono je najczęściej na ławach ceglanych, czasem betonowych o większej nośności, izolowanych papą na lepiku (obecnie niespełniającą swojej funkcji). Większość ma ceglane ściany jednowarstwowe grubości 51 cm, szczelinowe z pustką powietrzną, ale także z cegły dziurawki oraz coraz popularniej stosowanej cegły cementowej. Co ważne, nie spełniają obecnych wymagań cieplnych – współczynnik przenikania około 1,16 W/(m2·K). Komfort termiczny poprawiają węgarki przy oknach i przestrzenie buforowe (werandy, oszklone ganki). Domy mają czasem trzy piętra oddzielone stropami drewnianymi, stropami. Nad piwnicami spotyka się stropy odcinkowe. Dachy prawie płaskie ukryte za niewysokimi, murowanymi attykami, zazwyczaj z niewielkim spadkiem.

Gdzie szukać okazji?

Domów przedwojennych na sprzedaż w Szczecinie najlepiej szukać w dzielnicy Pogodno. Jest to drugie co do liczby ludności osiedlem w Szczecinie – mieszka tam ponad 24 tysiące ludzi. Dominuje zabudowa willowa z początku XX wieku, chociaż znajduje się tutaj również wiele typowych budynków społecznych, wybudowanych w latach 30. Na osiedlu można zauważyć wiele terenów zielonych. Willowy charakter dzielnicy sprawia, że bez trudu znajdziemy tam przedwojenny dom na sprzedaż w Szczecinie. Na współczesny wygląd dzielnicy ma bardzo duży wpływ jej historia. Pogodno powstało na przełomie XIX i XX wieku na niezagospodarowanych piaszczystych terenach pomiędzy Krzekowem a Łęknem , które przeznaczono pod zabudowę. Osiedle powstało na bazie szachownicowego układu ulic. W wielu opiniach pojawia się stwierdzenie, że jest to jedna z najpiękniejszych dzielnic willowych w Polsce. Pierwsze zabudowania powstały wzdłuż trzech równoległych do siebie ulic Wieniawskiego (Storbeckstrasse), Konopnickiej (Dunkerstrasse) i Brodzińskiego. Najstarszy dom pochodzi z 1898 roku. Wiele domów przedwojennych na sprzedaż w Szczecinie zlokalizowanych w dzielnicy Pogodno to obiekty zabytkowe z bogatą historią. Jednym z takich obiektów jest, niedawno wpisany na listę zabytków dawny dom dla emerytowanych nauczycielek. To eklektyczny budynek z początku XX wieku usytuowany w jednej z kameralnych uliczek osiedla. Na uwagę zasługuje również jego otoczenie. Budynek powstał w latach 1903-1904 w eklektycznym stylu.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Autorem projektu był architekt Heinrich Hölling ze Szczecina. Po roku 1945 obiekt został zaadaptowany na budynek mieszkalny, wielorodzinny."Z elementów pierwotnego wyposażenia trwale związanych z bryłą budynku jako jego elementy składowe zachowały się: drewniana konstrukcja więźby dachowej, drewniane stropy – belkowe, sklepienie krzyżowe na poziomie parteru w sieni, stropy typy Kleina w pomieszczeniu piwnicy, klatka schodowa z drewnianymi schodami i balustradą z tłoczonych tralek, przeszklone nadświetle z dekoracją witrażową, dekoracyjna posadzka z wielokolorowych płytek w wiatrołapie, stolarka okienna drewniana (częściowo zachowana), drzwi w głównym wejściu, zewnętrze, drewniane dwuskrzydłowe, ramowo - płycinowe z dekoracyjnie opracowaną listwą przymykową oraz dekoracyjnie opracowanym nadświetlem, kuta dekoracyjna balustrada bocznych schodów zewnętrznych w elewacji północno - zachodniej, kute, metalowe, dekoracyjnie opracowane z motywami roślinnymi kraty otworów okiennych na poziomie piwnic, drewniane elementy budynku jak balkony, drewniane, snycersko opracowane elementy więźby dachowej, drewniane elementy ścianek ryglowych kolankowych, dekoracyjne rzygacze, secesyjny detal architektoniczny elewacji. Co ciekawe wiele takich elementów można odnaleźć w domach przedwojennych na sprzedaż w Szczecinie. Dzielnica powstała w obrębie osiedla założonego przez przedsiębiorcę Martina Quistorpa, który w 1891 r. rozparcelował będący w jego posiadaniu teren na działki budowlane. Powstało osiedle o nazwie Neu-Westend. Zostało ono zlokalizowane pomiędzy ulicami Skłodowskiej–Curie a Ostrawicką, na południowy – zachód od al. Wojska Polskiego. We wnętrzu osiedla zaplanowano dwie równoległe ulice: Krasickiego i Siemiradzkiego. Do 1945 roku tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę  Ackermannshöhe („Wzgórze Ackermanna ”), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde („Pole Brauna”), a obszar dzisiejszego os. Somosierry - Schönau („Piękność”).

Domy przedwojenne na sprzedaż w Szczecinie z dużym potencjałem

Wybierając ofertę przedwojennego domu na sprzedaż w Szczecinie należy zadać sobie bardzo ważne pytanie: generalny remont czy rozbiórka i budowa nowego obiektu. Generalny remont starej nieruchomości wiąże się z wieloma wyzwaniami. Począwszy od nakładów finansowych poprzez konieczność dostosowania budynku do współczesnych przepisów aż do dużej ilości czasu jaki należy poświęcić na tego typu inwestycje. Jednakże remont przedwojennego domu na sprzedaż w Szczecinie daje wiele możliwości aranżacyjnych oraz olbrzymią satysfakcje z nadania nowego życia zabytkowemu budynkowi. Remonty domów przedwojennych na sprzedaż w Szczecinie najczęściej obejmują renowację i przebudowę wnętrza.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Nowi właściciele najczęściej decydują się na zmianę klasycznego układu wnętrz z podziałem na wiele pomieszczeń. Dzięki likwidacji większości ścian działowych, parter staje się otwartą przestrzenią. Gdzie powstają kuchnie, jadalnie, salony (najczęściej łączone)oraz dodatkowe przestrzenie np. na gabinety czy dodatkowe sypialnie. Na piętrach najczęściej powstają dwie- trzy sypialnie, łazienka oraz pomieszczenia gospodarcze np. garderoby. W większości projektów ważne jest wykorzystanie możliwie jak największej ilości materiałów naturalnych oraz oryginalnych elementów domu. Dlatego bardzo często eksponuje się drewniane belki stropowe, które po oczyszczeniu pozostawione są bez zabezpieczenia.

Niepowtarzalne otoczenie

Przedwojenne domy na sprzedaż w Szczecinie znajdujące się w dzielnicy Pogodno to także wyjątkowe otoczenie. większość obiektów znajduje się na historycznych parcelach. Takie działki są niejednokrotnie dużo większe aniżeli grunty przynależące do nowych obiektów. Dzięki czemu do przedwojennego domu na sprzedaż w Szczecinie przynależy duża działka. Co więcej taki terem przeważnie pokryty jest już bujną roślinnością. Dzielnica, w której jest najwięcej ofert sprzedaży przedwojennego domu w Szczecinie znajduje się blisko centrum miasta, jednocześnie sąsiadując z Parkiem Kasprowicza, który jest największym kompleksem parkowym w mieście. Ponadto dzięki połączeniom tramwajowym i autobusowym jest ona dobrze skomunikowana z centrum miasta. Na infrastrukturę dzielnicy wpływają także nowoczesne place zabaw dla dzieci oraz ścieżki rowerowe. Wszystkie przedwojenne domy na sprzedaż w Szczecinie znajdujące się w tej część miasta powstały wzdłuż niewielkich, wąskich uliczek.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

Dzięki czemu całe osiedle jest niezwykle kameralne i spokojne. Duża ilość roślinności i terenów zielonych tylko potęguje ten efekt. Co więcej mieszkanie w willowej części miasta w otoczeniu zabytkowej zabudowy i pośród zieleni sprawia, że jest to jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic w Szczecinie. Wszystkie te elementy sprawiają, że oferty domów przedwojennych w Szczecinie cieszą się dużym zainteresowaniem.

Przedwojenne domy na sprzedaż w Szczecinie studnia bez dna?

Przeglądając oferty przedwojennych domów na sprzedaż w Szczecinie należy się liczyć z faktem, że cena ofertowa to dopiero początek wydatków. Oczywistym jest, że tego typu nieruchomość należy traktować bardzo indywidualnie. Ma to swoje przełożenie zarówno w szacowaniu środków jakie należy przeznaczyć na remont jak i na sam projekt. Co więcej podczas remontów przedwojennych domów na sprzedaż zarówno w Szczecinie jak i innych miastach należy mieć wiadomość, że pojawią się dodatkowe koszty i utrudnienia. Dostosowanie zabytkowej nieruchomości do współczesnych standardów jest zadaniem trudnym, czasochłonnym i wymagającym sporych nadkładów finansowych. Jednakże zakończenie tego procesu jest niezwykle satysfakcjonujące a efekt końcowy często sprawia, że niepozorna oferta sprzedaży przedwojennego domu w Szczecinie zmienia się w wyjątkową posiadłość, która łączy w sobie elementy zabytkowe i nowoczesne a co więcej jest niezwykle prestiżowa.