Sprzedam dom w Szczecinie – bez pośredników. To często spotykane ogłoszenie na portalach nieruchomości. Czy to jednak dobra decyzja? Pomoc pośrednika zapewnia bezpieczny proces transakcji, znalezienie mieszkania idealnego domu bez marnowania czasu. W gąszczu agencji nieruchomości jak się odnaleźć? Skorzystaj z naszego krótkiego poradnika.

Spis treści:
Pierwsze kroki
Zaufaj profesjonaliście
Marketing szeptany
Idealny pośrednik nie istnieje?
Pytaj!
Jaka prowizja?

 

Sprzedam dom w Szczecinie! Jakie pierwsze kroki?

Zdecydowałeś się sprzedać swój dom w Szczecinie. Stajesz więc przed wyborem – sam czy z agencją nieruchomości? W obecnych czasach, gdy zarówno przed kupującym, jak i sprzedającym, stoi wyzwanie zakup / sprzedaż nieruchomości nie należy do prostych czynności. Nie wystarczy wystawić oferty na portalu internetowym i czekać na zainteresowanych.

Jeżeli zależy ci na profesjonalnej a przede wszystkim bezpiecznej transakcji, uniknięciu błędów osoby niewtajemniczonej w arkany branży nieruchomości a przede wszystkim cenisz swój warto pomyśl o skorzystaniu z pomocy doradcy WGN. Dobry doradca w obrocie nieruchomościami to nie tylko pośrednik łączący dwie strony transakcji, to przede wszystkim specjalista w swojej branży. Grupa WGN stawia nacisk na szkolenie i podnoszenie kwalifikacji swoich Partnerów i ich doradców, dzięki czemu każdy z nich z jest przygotowany do pracy z wymagającym klientem.

Pośrednik ma obecnie rolę przede wszystkim doradcy. Dzięki nabytym umiejętnościom oraz doświadczeniu potrafi umiejętnie rozpoznać wszystkie pułapki, które czyhają na klienta oraz ustrzec go przed nieuczciwymi kupującymi.

Czy warto skorzystać z pomocy pośrednika przy sprzedaży domu w Szczecinie?

Na temat sprzedaży domów w Szczecinie można przeczytać wiele w Internecie. Fora branżowe prześcigają się w opiniach i rekomendacjach biur nieruchomości. Słychać co prawda wiele opinii negatywnych ale jedno jest pewne – znalezienie dobrego pośrednika jest warte swojej ceny.

Pytanie pozostaje jedno – jak znaleźć profesjonalnego pośrednika w Szczecinie? Na co zwrócić uwagę? Polecamy skorzystanie z usług biur nieruchomości WGN jako profesjonalnej i godnej zaufania agencji. Jeśli jednak wolisz sam się przekonać na co zwrócić uwagę i czy na pewno ten pośrednik jest dla ciebie przeczytać poniższą treść.

Przede wszystkim – nie czekaj, sam udaj się do agencji lub zadzwoń do wybranego pośrednika / pośredników. Jeżeli tylko wystawisz swoje ogłoszenie o sprzedaży domu w Szczecinie na portalu internetowym od razu możesz spodziewać się kilkudziesięciu telefonów od agentów z różnych agencji. Łączy ich jedno – każdy chce zająć się twoją nieruchomością.

Pierwsza rozmowa to pierwsze wrażenie. Oddajesz doradcy pod opiekę swoją nieruchomość, musisz więc od razu poczuć, że trafiłeś na właściwą osobę. Taką, która zrozumie twoje potrzeby, wysłucha, doradzi a przede wszystkim będzie cię reprezentowała przed potencjalnymi kupującymi a także urzędami.  Pamiętaj, że to on ma pracować dla ciebie, nie na odwrót. Jeżeli coś cię niepokoi a nie należysz do osób podejrzliwych – zrezygnuj i szukaj dalej (mówi, że doradca jest jak naleśnik – pierwszy zawsze do wyrzucenia)

Polecenie – najlepsze źródło informacji

Zanim zaczniesz wertować Google w poszukiwaniu idealnego pośrednika zacznij od najlepszego źródła informacji – rodzina i znajomi. Każdy z nich spotkał lub miał do czynienia z biurem nieruchomości, każdy słyszał od swoich znajomych o jakimś pośredniku. Polecenie to najczęściej najlepsza rekomendacja.

Kiedy już nazbierasz kilka nazwisk lub nazw biur nieruchomości pora sprawdzić ich oferty – jakie robią zdjęcia, jakie stosują opisy czy nawet jak się prezentują na swojej stronie internetowej.

 

Chcesz oddać swój dom na sprzedaż w Szczecinie konkretnej osobie?

Udało ci się znaleźć idealnego pośrednika (lub wyłonić kandydaturę 2-3), któremu chcesz oddać pod opiekę swój dom na sprzedaż w Szczecinie? Co powinieneś wiedzieć zanim podpiszesz z nim umowę?

Przede wszystkim – możesz wybrać biuro nieruchomości znanej i cenionej marki (jak Grupa WGN) lub zdecydować się na konkretnego agenta danego biura. Poczytaj o firmie, sprawdź jej wiarygodność w dostępnych rejestrach (CEIDG, KRS), poszperaj na temat opinii. Sprawdź czy agent/ biuro działa pod swoją marką czy w ramach sieci franczyzowej? Jaka jest różnica? W przypadku sieci franczyzowej masz pewność, że twoja oferta pojawi się bazie ofert wszystkich doradców danej marki a nie jedynie na lokalnym rynku. Pozwoli to dotrzeć do większej ilości potencjalnych klientów, również z innych miast.

O co pytać?

Zacznij od podstaw – zapytaj o doświadczenie oraz ilość przeprowadzonych transakcji. Jeżeli jest dopiero na początku swojej drogi zawodowej, czy stoi za nim doświadczony lider, który w razie potrzeby pomoże. Tzw. „stare wygi” mają ogromne doświadczenie i rozeznanie rynku, jednak może ich zgubić rutyna i zbyt duże przywiązanie do klasycznych rozwiązań.

Ważną kwestią jest promocja ofert – czy doradca może przedstawić raport z działań marketingowych, co obejmuje jego usługa, jakie portale, wydawnictwa? Czy bierze udział w targach lokalnych, gdzie się ogłasza? Czy ma jakieś wyróżniki, inne niż konkurencyjne biura? Czym robi zdjęcia, w jaki sposób je obrabia?

Istotny jest również sposób komunikacji – z klientem oraz tobą. Ważne jest, by ustalić czy poza wprowadzeniem oferty do systemu oraz obsługą mailowo – telefoniczną potencjalnych klientów, doradca ma również prezentować nieruchomość. Czy przekażesz mu klucze i będzie to robił bez twojego udziału czy wolisz być obecnym przy każdej takiej czynności. Pamiętaj, że w przypadku tej drugiej opcji możesz często być wzywany w ostatniej chwili. O wiele wygodniejsza jest właśnie pierwsza opcja – pozwoli ci zaoszczędzić czas oraz spotkać się jedynie z naprawdę zainteresowanymi twoim domem na sprzedaż w Szczecinie.

Kontakt z tobą – sposób komunikacji ma znaczenie. Pamiętaj, że oddajesz pod opiekę dorobek swojego życia, często jest to dom, z którym związane są twoje największe emocje. Masz prawo oczekiwać od pośrednika informacji o postępach. Warto ustalić częstotliwość i sposób raportowania postępów. Grupa WGN od swoich doradców wymaga, by utrzymywali stały kontakt z klientem tak, aby miał on pełną informację o czynnościach pośrednika.

Jak wspomnieliśmy – wybór franczyzowego biura nieruchomości ma znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy zależy ci na dotarciu do największego grona odbiorców. Pośrednik może współpracować z innymi lokalnymi biurami nieruchomościami ale tylko sieć zapewnia ci ogólnopolską wymianę ofert.

Dom na sprzedaż w Szczecinie – rodzaj umowy a wynagrodzenie pośrednika

Wystawiając na sprzedaż swój dom w Szczecinie i przekazując go wybranemu pośrednikowi musisz wziąć pod uwagę kwestię rodzaju umowy. Masz do wyboru dwie opcje – umowa otwarta lub umowa wyłączność. O wyższości umowy na wyłączność nie będziemy tutaj przekonywać, nie o tym jest niniejszy artykuł. Skupmy się wobec tego na prowizji uzależnionej od rodzaju umowy.

Umowę tzw. otwartą możesz podpisać z wieloma agentami / biurami. W przypadku umowy na wyłączność oddajesz swoją ofertę tylko jednemu pośrednikowi (lub sieci franczyzowej). Druga opcja jest o wiele wygodniejsza, nie musisz bowiem tracić czasu na kontakt z każdym z agentów oraz pojawiać się na każdej prezentacji.

Ponad 40% umów w Grupie WGN to umowy na wyłączność. Taki wysoki odsetek zapewnia pełen profesjonalizm doradców oraz ich skuteczność. Dzięki zawarciu takiej umowy masz kontakt tylko z jednym agentem, który poświęci maksimum uwagi i czasu tobie i twojej ofercie.

Zanim podpiszesz umowę warto też zapytać o wysokość prowizji i jakie czynności wchodzą w grę przy jej wysokości. Nie zawsze warto negocjować jej wysokość. Profesjonalny doradca nie oszuka cię. A do szukania takiego gorąco cię zachęcamy.